Co je lymfatický systém a lymfatická masáž?

           

 

Lymfatické ruční masáže – lymfodrenáže

 

Je to nejlepší prevence pro všechna onemocnění!

Jde o speciální techniku masáže zaměřenou nejen pro krásné patrie lidské kůže, (celulitida, ohrožené partie stárnoucí kůže),  ale hlavně pro dobře fungující lymfatický systém, má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému a také informačního systému člověka. Je to vlastně jediný systém, jenž uchovává a transportuje z těla ven škodliviny, které jednak vznikají při funkci organismu, jednak do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Protože je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby.

Lymfatický (mízní) oběh se velmi podobá oběhu krevnímu. Lymfatický systém je propojen se žilním systémem, do něhož se slévá a který pak odpadní látky odnáší k vylučovacím orgánům. Lymfatický systém nemá své vlastní „srdce“, které by ho pohánělo, proto je nutností dostatečná funkce žil a fyzický pohyb, jen tak se může uplatnit svalová pumpa. Při pohybu se svaly smršťují a uvolňují. Masírují tím lymfatické cévy, které pohánějí lymfu v systému (podobný princip se uplatňuje v žilách dolních končetin, proto je pohyb tak důležitý i pro odvádění odkysličené krve z nohou, což vede k otokům a vzniku křečových žil). Proto je pohyb pro tělo naprosto nezbytný.

Větší lymfatické cévy jsou podobné jako žíly, lymfatické kapiláry jsou rozptýleny přes celé tělo. Součástí tohoto systému jsou i lymfatické uzliny, které plní funkci filtrů a tvoří přechod mezi povrchovým a hloubkovým lymfatickým systémem a  dále orgány (kostní dřeň, slezina, brzlík). Největší vliv na tvorbu, kvalitu a proudění lymfy mají orgány jako žaludek, slinivka a slezina, jež plní v organismu sekretorickou funkci. Navíc přímo ovlivňují výživu svalů, tedy systém nejvíce napomáhající oběhu lymfy. Proto vhodná výživa a správná funkce těchto orgánů hraje významnou roli v celkové obranyschopnosti organismu.

 

Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu. Lymfa tedy odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie, látky vzniklé jako odpad metabolických procesů.

Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. 

 

 

Zastavení nebo zpomalení průchodu lymfy může být způsobeno starými infekcemi (např. mandlí, nosních dutin, čelních dutin, záněty zubů atd.), kterým říkáme ložiska (fokusy).  Tato rušivá pole způsobí hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny v okolí i na vzdálených místech.

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se většinou nejprve projevuje "obyčejnou" únavou nohou, později celého těla. Další projevy jsou psychické podráždění, otékání nohou především v oblasti kotníků, hlavně večer a po velké námaze. Později otoky v břiše nebo v obličeji, často přisuzované jako otylost, lymfedémy. Objevují se otoky očních víček, mízních uzlin, dechové potíže bez zřejmé vnější příčiny. Projeví se sklon k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě je to vznik nádorových onemocnění.

Pokud dojde k poškození lymfatických cév úrazem, infekcí,odejmutí operací, nedostatečným pohybem apod.,nemá potom lymfa kudy proudit a hromadí se v podkoží, za vzniku otoků (edémů). Léčba lymfedému, což je odborný název pro tento otok, je velmi zdlouhavá a časově náročná.

Mízní otok – lymfedém – je řešitelný komplexní terapií,která obnovuje a posiluje kapilární mízní pumpu. Hlavní roli zaujímá lymfodrenáž.

Lymfodrenáž je jediný fyziologický způsob ošetření kůže a podkoží, který může způsobit jejich regeneraci.

Lymfodrenážní masáž by měl provádět lymfoterapeut, který jemnou a přesně určenou technikou manuální lymfodrenáže odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Tato metoda je přirozená a lékařsky zdůvodněná. Je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační.

 

Masáže se doporučují – (indikace) z důvodu léčebného, jako úleva pro sportovce a v neposlední řadě i z důvodu kosmetického.

Pro léčebné účely jsou doporučovány hlavně pro zvýšení imunity a regenerace organismu v období rekonvalescence, u snížené funkce lymfatického systému, u poruchy imunity (častá onemocnění, chřipky, angíny), zvětšených uzlin (třísla, krk), u únavového syndromu, pro podporu metabolismu, jako drenáž poúrazových otoků, pro zmírnění migrenózních stavů a bolestí hlavy, bolestí páteře a svalů, jako prevence otoků končetin, prevence vzniku křečových žil, u předoperačních a pooperačních stavů a v neposlední řadě u vrozených a získaných postižení mízního systému.

Velmi vhodné jsou pro zmírnění potíží při statické zátěži, při sedavém zaměstnání pro zmírnění únavy a při detoxikaci organismu (odstraňování jedovatých látek a čištění vnitřního prostředí, které organismu dovoluje existovat). Zrychluje metabolické procesy v těle.

 

Lymfatické masáže jsou nejen léčebná metoda, ale i kosmetický úkon. Cílená regenerace ohrožené partie stárnoucí kůže je problém nejen pro dermatologii, ale i pro kosmetiku.

V kosmetice jsou doporučovány pro odstranění otoků pod očima, pro zpevňování podkoží, vrásky, při rozšířených žilkách, akné, suché pleti, unavené pleti a také pro zpomalení procesu stárnutí hlavně v oblasti obličeje, krku a dekoltu a pro zmírnění a prevenci celulitidy.

 

Lymfatické masáže charakterizují jemné dotyky a lehký tlak na celé tělo podél lymfatického systému. Je to taková „lehká masáž“, díky níž je pokožka zdravější, jemnější a čistší.

 

To vše dokáže lymfatická masáž, která nastartuje správné fungování těla a zpomaluje proces stárnutí!

 

 

Lymfatické masáže nejsou vhodné a neprovádí se (kontraindikace) u lidí se zhoubným nádorovým onemocněním, při poruchách srdeční činnosti ( 6 měsíců po srdeční příhodě IM), ISH – těžší formy, srdeční dekompenzace, vysoký krevní tlak, akutním žilním onemocnění, těžké trombózy, zeleném zákalu, u chronického onemocnění jater a ledvin, u nejasných bolestí břicha, při horečce a bakteriální infekci, při zánětu podkoží – erysipelu, poruchy a nemoci štítné žlázy, bronchiálním astma, bolestivé menstruace, těhotenství a kojení.

 

 

Co by měl klient dodržovat po dobu lymfatické kúry?

1.   Upravit pitný režim: je nejdůležitější součástí regeneračního programu. Je nutné denně vypít 3-4 litry tekutin (nejlépe neslazené a nesycené nápoje). Vhodné je vypít do 12 hod. 2 litry tekutin a 2 litry odpoledne. Z ovocných šťáv je nejvhodnější grepová a ananasová, které pomáhají k odbourávání tuků. Dostatek tekutin zajistí odplavování zplodin a tukových částic z lymfatického řečiště. Pitný režim je nutno dodržovat nejméně 2 dny po absolvování kúry. Káva, alkohol nesmí nahrazovat jiné tekutiny pro své močopudné účinky.

2.   Upravit stravovací režim: chcete-li dosáhnout maximálního efektu, je vhodné vynechat tučná jídla. V jídelníčku by nemělo chybět 5 porcí denně zeleninové nebo ovocné stravy (např. ananas, grapefruit, pomeranče, jahody, hrozny; ze zeleniny – pórek, brokolice, špenát, salát). Ideální je čerstvá zelenina, ne tepelně upravovaná.

3.   Doporučujeme: kúru absolvovat 2x do roka (ideální je na jaře a na podzim), kdy je nutná detoxikace organismu. Udržovací drenáž je vhodná jednou za měsíc.

4.   Komprese: ihned po drenáži je vhodné provést kompresi, která nedovolí, aby podkoží opět prosáklo. Vhodné jsou kompresivní punčochy, stahovací legíny.

5.   Každá kúra: trvá 2-3 hodiny podle typu programu. Není vhodné těsně před kúrou jíst.

6.   Po absolvování kúry není: vhodným typem cvičení posilování ani kalanetika. Naopak velmi vhodná jsou dechová cvičení, orientální tance, břišní dýchání, běh, cyklistika, treking.

7.   Ideální je série 10 lymfodrenáží, která vám pomůže pro zásadní detoxikaci organismu. Během detoxikační kůry je nutné dodržovat speciální režim. Kůra je vhodná 1x až 2x do roka, ideálně na jaře a na podzim, kdy je nutná očista těla. Poté stačí udržovací lymfomasáž jednou za měsíc.

Po prvních ošetřeních je cítit výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, střeva aj.), někdy se dostaví větší žízeň, zdravý pocit hladu a častější zívání.