Masáže na podporu detoxikace

 

Detoxikační masáž  - prosté a účinné řešení!

Během svého života jsem měla možnost mnohokrát se přesvědčit, že existuje celá řada přirozených, šetrných a přitom velmi účinných způsobů, jak změnit postavu. Jedním z nich je masáž s využitím éterických olejů. Masáž, která díky dokonalé souhře rukou maséra a účinků éterických olejů dokáže jedinečným způsobem rozproudit lymfu, podpořit detoxikaci a postupně formovat postavu. Jedná se o razantnější a rychlejší druh masáže, při které jsou obě ruce v neustálém kontaktu s klientem.

Detoxikační masáž je uvolňující a velmi účinná procedura, která pomáhá tělu zbavit se škodlivých látek. A to prostřednictvím přirozených detoxikačních účinků éterických olejů a také tradiční čínské medicíny, z níž využívá zejména tlak na akupresurní body. Éterické oleje mají schopnost pronikat i do hlouběji uložených tkání a společně s působením maséra, který pracuje s kůží, podkožím a svaly dochází k rozpohybování lymfy a následnému postupnému vyplavování škodlivin přirozenou cestou (potem a močí) z těla.

 

Aby masáž měla maximální účinek…

Pro dosažení maximálního účinku procedury masírované partie přikrýváme fólií, což napomáhá rovnoměrnému prohřátí pokožky a snadnějšímu pronikání éterických olejů hlouběji do tkání.

Detoxikační masáž je velmi účinná v boji s celulitidou a díky ní můžeme dosáhnout viditelného zmenšení objemu problémových partií, má prospěšný vliv na kvalitu pokožky. Využívá aktivitu éterických olejů, které podporují hloubkové čištění, zrychlují a poté stimulují tok lymfy a krevní oběh. Pomáhá z tkání odvádět přebytečnou vodu a s ní vyplavovat i toxiny. Aby se však tyto zplodiny mohly z organizmu dobře vylučovat, je třeba zajistit tělu dostatek tekutin. V den masáže je důležité vypít alespoň 1,5 – 2,5 l vody. Tekutiny zajistí dobrou funkci trávicího a vylučovacího systému, což se projeví i na zdravějším vzhledu kůže. Tato masáž trvá dvě až dvě a půl hodiny a je vhodné ji provádět obden. Celá kůra by dle doporučení měla zahrnovat 10 masáží. Následně je vhodné 1x měsíčně provádět tzv. udržovací detoxikační masáž.

Jako doplněk doporučuji pravidelné domácí kartáčování celodřevěným kartáčem s přírodními štětinami nebo sisalem, který je jemný a zároveň šetrný k pokožce. Je to snadná a účinná technika, která podpoří odstranění hrbolků a otoků a navíc při ní dochází k odloučení zrohovatělých vrstev a vyhlazení pokožky celého těla. Provádí se jemnými krouživými pohyby. Začínáme na bocích a hýždích, potom přecházíme na pas a břicho, následují dolní končetiny a nakonec horní končetiny.

Kartáčování stimuluje pohyb mezibuněčných tekutin a rozhání překrvení v oblastech, kde se průtok lymfy zpomalil a hromadí se toxiny. Tato technika výrazně urychlí vylučování odpadu, který by se jinak hromadil v organizmu. Po kartáčování je vhodné celé tělo ještě ošetřit tělovým mlékem Anticella.

 

Nyní již víte, jak na to a věřím, že s trpělivostí a správnou motivací vaše pokožka, kterou Francouzi trefně nazývají „petit dorange“ neboli pomerančová kůže, bude brzy minulostí.        

 

Pomerančová kůra - celulitida se objevuje jak u žen, tak i u mužů. Pravda je však ta, že ženy mají k celulitidě daleko větší dispozice. Proč tomu tak je?

 Ženy mají tenčí vrstvu kůže, jakékoliv  změny v struktuře jejich tkáně jsou proto lidským okem viditelnější. Podkoží u žen je tvořeno  silnější vrstvou než u mužů a nemá pevnou strukturu. Buňky se zde tedy snadněji shlukují a množí.

Když přihlédneme k rozložení lymfatického řečiště, zjistíme, že ženy mají v končetinách také mnohem méně kapilár na odvádění lymfy, než je tomu u opačného pohlaví. Tyto faktory  způsobují, že právě ženy mají k celulitidě větší dispozice.

Celý proces začíná zmnožováním a tuhnutím vláken ve vazivu a následně dochází i ke změně metabolických procesů v buňkách. Odpadní produkty metabolizmu se začnou ukládat do tukových buněk, a tím dochází k tvorbě „pomerančové kůže“, což se navenek projevuje nevzhlednými malými prohlubněmi. Těmto projevům lze částečně zabránit vhodnou stravou (bez zátěže z průmyslově zpracovaných potravin), zdravým pohybem a v neposlední řadě pravidelnými masážemi, které rozpohybují lymfu. Pokud tedy žena postižená celulitidou chce k tomuto problému zvolit aktivní přístup, měla by se sama sebe především zeptat, zda je ochotna změnit své postoje a návyky.

Co všechno víme o celulitidě?

Celulitida (lipohypertrofie) je svým způsobem degenerativní onemocnění vyvolávající progresivní změny v kůži a podkoží. Vyskytuje se v problémových partiích, zejména v oblasti stehen, hýždí, boků a břicha. Někdy můžeme zaznamenat nepříjemné dolíčky i na pažích. Mezi hlavní příčiny vzniku celulitidy patří genetická dispozice, zhoršená cirkulace lymfy a žilního systému, užívání antikoncepce, nadbytek endogenních estrogenů, které obsahují různé syntetické látky s estrogenními účinky včetně antibiotik, slabost vazivového pojiva, jednostranná pohybová zátěž (například dlouhé stání na jednom místě nebo sezení bez možnosti protažení). Častým faktorem také bývá nedostatečný pitný režim, kdy tělo nemá dostatek tekutin na odvod odpadních látek, držení „zaručených“ diet s kolísáním tělesné hmotnosti, zácpa a nevhodné oblečení zabraňující plynulému toku lymfy a krve.

Proč je lymfa „zázračná“ tekutina

Lymfa neboli míza bývá nazývána „zázračnou“ tekutinou. A není divu, v našem těle hraje velmi důležitou roli ovlivňující zdraví a potažmo i krásu. Jedná se o bezbarvou čirou tekutinu (řecky lymfa = čistá voda), která vzniká z tkáňového moku, jenž je tvořen jednak postupem plazmy přes kapilární stěnu a také je metabolickým produktem buněk tkání. Lymfa je v podstatě odpadem buněčného metabolizmu. Obsahuje tuky, vitaminy rozpustné v tucích, steroidní hormony, železo, měď, kalcium a lymfocyty. Úkolem lymfatického systému je odvádět z tkání velké molekuly nebo částice, které neprojdou stěnou krevních kapilár. Důležité je vědět, že lymfatický systém je neoddělitelnou součástí imunitního mechanizmu těla a je jedním ze tří cévních systémů, který se podílí na přepravě nadbytečné tekutiny a odpadových látek z tělesných tkání a buněk. Jestliže je tento systém někde přerušen nebo funguje nedostatečně, vznikají otoky a samozřejmě se zvyšuje i riziko vzniku celulitidy.

V hlavní roli rostlinné a éterické oleje

Pro detoxikační typy masáží lze využít již hotové masážní preparáty Originál ATOK. Doporučila bych zejména masážní olej a krém Anticella a novinkový masážní olej zázvorový. Ale masážní směsi lze připravit také individuálně. K tomu využíváme rostlinné oleje nebo olejové maceráty, které tvoří základy (nosiče), a éterické oleje. Vhodných základních i éterických olejů pro tento typ masáže je celá řada, uvedu tedy alespoň několik nejvíce osvědčených. Z rostlinných olejů je velmi vhodný například velmi jemný, nedráždivý a relativně řídký rostlinný olej mandlový. Výborně bude působit také olejový macerát třezalkový. Třezalka jemným způsobem ovlivňuje krevní oběh, látkovou výměnu a také podporuje vylučování moči.

Mezi éterickými oleji chci zmínit zejména rozmarýn. „Rosmarinus“ v překladu znamená „mořská rosa“. Je to bylinka, která revitalizuje buňky a napomáhá k jejich regeneraci. Uvolňuje ztuhlé a bolavé svalstvo a reparuje celou svalovou tkáň. Upravuje činnost srdce a zvyšuje krevní tlak. Mimo to výborně povzbudí lidi s nedostatkem sebedůvěry a nízkým sebevědomím  a skvěle působí při apatii a depresi. Neměl by se však používat v těhotenství, v době kojení a u dětí do dvou let. Nevhodný je také pro epileptiky a při horečce.

Také éterický olej borovice – jehličí má při detoxikačních masážích své místo. Je olejem vhodným zejména pro revmatiky a všechny, kteří trpí bolestmi malých i velkých kloubů. Velmi oblíbený je éterický olej grapefruit, který výborně osvěžuje, zahání únavu, deprese a je známý svými antiseptickými účinky a schopností povzbuzovat lymfatický systém a působit proti celulitidě.

Speciálně na celulitidu!

ŘADA  ANTICELLA

Přípravky této série byly vyvinuty speciálně k péči o pokožku postiženou celulitidou. Kromě vysoce kvalitních rostlinných olejů obsahují účinnou skladbu éterických olejů, například skořici, fenykl, rozmarýn, pomeranč, jalovec a vavřín. Díky jedinečným účinným složkám mají schopnost působit i na hlubší vrstvy pokožky, výrazně prokrvují, napomáhají odstraňovat otoky a podporují detoxikaci.

KOUPELOVÝ OLEJ je účinný nejen při celulitidě, ale blahodárně působí také při únavě a psychickém vyčerpání. Stejně působí i SPRCHOVACÍ OLEJ. Ke každodenní intenzivní péči o pokožku – k masážím a zábalům – je určen MASÁŽNÍ OLEJ.

Pro ty, kteří upřednostňují lehčí konzistenci, doporučujeme MASÁŽNÍ KRÉM nebo ještě lehčí TĚLOVÉ MLÉKO. Tyto preparáty aplikujeme do pokožky jemnou, ale důraznou masáží až do jejího zčervenání. Pro zvýšení účinku lze masírovaná místa ještě překrýt fólií – doba působení zábalu je individuální.

A pamatujte – dobrých výsledků lze dosáhnout jen při pravidelné péči a za dodržování zásad zdravé životosprávy!

Převzato z časopisu Aromaterapie Originál ATOK (jaro 2010).