KOSMETIKA                 

 

Stav pleti a výraz obličeje je známkou zdraví člověka jak fyzického, tak psychického.

Proto je důležitý celostní holistický přístup k péči o pleť a zdraví člověka.

Kůže, důležitá stejně jako mozek a srdce, je největším orgánem lidského těla. V dnešní době je velmi vhodné zacházet s každou pokožkou jako potencionálně citlivou, protože již  bezmála  70% populace trpí některou z forem alergií.

Je důležité vzít na zřetel i fakt, že některé vlastnosti kůže se v průběhu 24 hodin mění.

Například ráno je zvýšená reaktivita kůže k vnějším podnětům, je tedy vyšší riziko kontaktní alergizace. Odpoledne je vhodný čas pro kosmetickou péči, protože je zvýšená propustnost pokožky a lepší účinky znecitlivujících léčiv. Naopak večer a v noci dochází k zvýšenému uvolňování histaminu, tedy riziko pocitu svědění kůže, epidermální proliferace( zánětlivé bujení tkáně), takže pozor na noční mačkání uhříků v domácím prostředí!

Práce kosmetické terapeutky je věda a je důležité nejen neustálé vzdělávání pro získání nejmodernějších a nejaktuálnějších informací a trendů v péči o pleť, ale také rozumu.

Dříve, než se budeme zabývat jednotlivými typy ošetření a procedur, je dobré si uvědomit, že např. pleť a plíce jsou úzce propojeny, takže kouření i pasívní, ovlivňuje vzhled a zdraví naší pleti. Známkou budou hlavně změny na nosoretové rýze, ale i celková barva pleti..

Pokud se nám někde objeví pupínky, znamená to, že někde v těle je něco v nepořádku. Poruchy močového měchýře a zažívacího traktu se nám zobrazí na čele. Poruchy jater mezi obočím a tak bychom mohli pokračovat dále.

Je tedy velmi důležité zamyslet se i nad svou životosprávou, tedy životním stylem, který přímo ovlivňuje stav pleti a výraz obličeje, tedy naši krásu.

  

Neméně důležitá je každodenní péče o pleť!

Během dne se na kůži usadí spousta nečistot. Pravidelné čištění pleti je odstraňuje spolu s odumřelými buňkami. Udržuje tak pleť zdravou a svěží. I ženy, které se nelíčí, by si měly obličej pravidelně čistit. Pouze voda k mytí nestačí. Jedině dobře vyčištěná pokožka dokáže přijmout a využít účinné látky v krému nebo léčivém přípravku. Navíc pravidelným čištěním člověk předchází ucpání pórů a zánětům.

Večerní čištění by mělo být samozřejmostí. Kožní buňky se totiž nejvíce obměňují v noci a nad ránem. Proto je vhodné ošetřit pleť čistícím přípravkem i ráno. Nejdříve si ošetříme pleť pleťovým mlékem.Čistící mléko nanášíme konečky prstů nebo vatovým tamponem a jemně rozetřeme. Čistícími tampony postupujeme od středu obličeje směrem ven, ne však krouživými pohyby. Těmi se nečistoty více zatlačují do pokožky. Tampony měníme tak dlouho, dokud nejsou čisté. Poté pleť opláchneme termální, převařenou, pleťovou nebo stolní vodou. Závěrem můžeme nanést tonikum. U mužů můžeme pleťové mléko nahradit pleťovým  mycím gelem nebo jemným mýdlem.

Oční okolí a oči samotné jsou nejcitlivějšími partiemi obličeje, objevují se zde nejdříve první známky stárnutí. Na ošetření očního okolí používáme nejen specielní odličovací přípravky, ale i tampony, které by měly být z bavlny, prolisované a hlavně neparfemované.

Krátce po vyčištění pleti a očního okolí se nanáší oční a pleťový krém, buď denní nebo noční.

K domácímu ošetření můžeme přiřadit i perliny, ale to už patří do kategorie individuálních ošetření, které je vhodné i tak řešit.

Výběr vhodných kosmetických přípravků se odvíjí od typu pleti a také od finančních možností člověka. Tady neplatí vždy pravidlo, že co je drahé, je i kvalitní. Je možné také namíchat krémy tzv. na míru, tedy opravdu podle individuální potřeby člověka. Proto je důležité obrátit se na poradu k odbornému terapeutovi – kosmetičce, která nejen poradí v oblasti výběru kosmetiky,  domácí péče, způsobu individuálního ošetření, ale také odborně minimálně 1x měsíčně ošetří pleť podle individuální potřeby. Několikrát zdůrazněné slovo individuální je zde přímo na místě, protože každý člověk je jedinečná, neopakovatelná bytost a je třeba k ní i tak přistupovat. Kosmetická terapeutka může být chápána jako osobní trenér, který klienta naučí se správně starat o svou pleť v souladu s jeho osobními potřebami, přáním i stylem.

Ošetření a úprava pleti se odvíjí od požadavku klienta, typu a potřeby pleti.