MASÁŽE           

 

Masáž působí příjemně na každého. Od novorozenců po starší lidi, sportovce, ženy, muže,  přátele a milence, těm všem může tato forma komunikace prospět. Jako účinná podpora relaxace pomáhá masáž odstraňovat stres, napětí a bolesti svalů, zmírňovat bolesti hlavy a problémy se spánkem.

Masáž všeobecně osvěžuje tělo, cévy, pokožku a klouby a svaly, povzbuzuje krevní oběh a mízní soustavu, trávení, také posiluje nervy, vyvolává blahý pocit zdraví, čistoty a štěstí, masáž omlazuje.

Ale masáž je také povzbuzujícím prostředkem: podporuje funkci mnoha tělesných soustav, pomáhá hojení a posiluje svaly, a zanechává vás tak s pocitem obnovené energie.

Masáž patří v rámci reflexní léčby k metodám, které mají široký účinek a použití. Je to výkon náročný na čas, provedení i odbornou kvalifikaci.

Předností masáže je to, že působíme přímo na povrch těla a na různé struktury uložené pod ním. Přímo ovlivňujeme různé receptory a tím dosahujeme reflexního účinku jak lokálního, tak i celkového.

Podle použití různé techniky hmatů rozlišujeme různé druhy masáží, a to klasickou masáž, reflexní masáž, sportovní masáž, kosmetickou masáž a další jiné druhy masáží.

Podle působení na různé tkáně rozlišujeme segmentovou masáž, periostovou masáž, útrobní masáž, atd.

Nejčastějším druhem masáže používané u vertebrogenních poruch je reflexní masáž. Ovlivňuje druhotné reflexní změny, které vznikly v důsledku funkčních poruch páteře nebo jiných onemocnění především na povrchu těla (tkáně, podkoží a svaly). Masáží dosahujeme zlepšení prokrvení struktur, uvolnění svalových spasmů, a tím i zmenšení bolestí. Masáž je často kombinovaná i s ostatními druhy léčby.

Odlišnost masáží je patrná i mezi východními a západními způsoby masáží a také hlavně jejich filozofií. Skvělé je tyto dva způsoby obou kultur kombinovat.

Kombinovaná technika provádění masáží leží někde mezi prováděním hlavních základních druhů hmatů,  vkládáním ruky a léčebným dotykem (Reiki) na jedné straně, a shiatsu, akupresurou, fyzioterapií a rolfingem na straně druhé. Masáž je zaměřena především na měkké tkáně a hlavním cílem je dosáhnout  uvolnění. Faktem je, že může působit jako stimulant  proto, že relaxací svalů a odstraněním napětí se uvolňuje energie.

Funkce páteře se dá přirovnat k funkci ,,stanové tyče.“ Stanová tyč je málo užitečná, pokud ji ze všech stran nedrží kolíky a šňůry. Důležitými ,,kolíky a šňůrami“ jsou pojivové tkáně a svaly.           

 

 

 

 

Pokud máme tělo správně srovnáno, je všechno v pořádku.Pokud se však kterákoliv část vychýlí, k čemuž může dojít při zranění, emocionálním traumatu nebo špatném návyku držení těla, pak se struktura stane nestabilní. Místo toho, aby svaly vykonávaly svoji přirozenou funkci a uváděly se v činnost pouze tehdy, když je to potřebné,musí některé z nich neustále udržovat strukturu ve vzpřímené poloze.Nakonec ztratí svoji pružnost a v pojivové tkáni vzniknou srůsty, které ztvrdnou. Tím, že se tělo přizpůsobuje udržení své nové polohy, ztrácí energii a to je mimo jiné příčinou stresu.

Abychom vrátili kosterní, svalový a nervový systém do stavu symetrie, tedy funkčního stavu, jsou indikovány  masáže těla, které upraví vztah emocí a držení těla.

Bolest při masáži nemusí být nic špatného. To záleží na terapeutovi. Někdo se domnívá, že bolest k masáži nepatří, ale jestliže klient bolest cítí, je něco v nepořádku. Ovšem pravda je skryta někde uprostřed, tj., že bolest může představovat  užitečný ukazatel oblasti napětí; i když to snad někdy zabolí, o sekundu později se dostaví úleva vyvolaná zmírněním napětí a vzpomínka na bolest bude téměř příjemná.

Předpokladem příjemné masáže je kromě jiného i to, že se při ní nenudí ani klient, ani masér.Záleží na jejich momentální náladě, povídají-li si během masáže, nebo ne apod.

Podle mnohých odborníků by se během masáže nemělo mluvit, protože masér by se měl na to, co dělá soustředit; správně provedená masáž je  pro maséra i fyzicky náročná. A klient by měl vnímat přímou reakci svého těla na dotyky maséra, svou vlastní citlivost, aby pochopil sám sebe a své osobní vnímání, bez rozptylování, nejlépe pokud možno v relaxačním stavu. Ale to je odvislé od typu masáže.

Masáž je především způsobem uvolnění, proto ji vyhledávají nejčastěji lidé žijící v napětí a trpící příznaky stresu (např. bolesti hlavy). Masáž lze použít jako povzbuzující nebo zklidňující prostředek.

Ovšem je důležité zdůraznit, že se masáž sama přizpůsobí individuálním potřebám lidí.

Po masážích si člověk uvědomí sám sebe jako složitější strukturu a cítí se jako znovuzrozený.Dopřejte proto  svému tělu i duši oddychu v dnešním hektickém světě a nechte se rozmazlovat i napravit rukama zkušené masérky.

 

Účinky masáže:

Masáže prokrvují kůži a svalstvo, tonizují. Urychlují odvod škodlivin a únavových látek – detoxikace.

Prohlubují dech a tím zvyšují kapacitu plic. Uvolňují celkové napětí organismu.

Masáží se harmonizují funkce vnitřních orgánů.

Masáž také přispívá ke zrychlení metabolismu a tím k menšímu ukládání tuku a k lepšímu fungování celého organismu.

Osvěží, uleví,regeneruje, omladí, dodá sebejistotu a krásu.

 

Všechny druhy nabízených masáží jsou doplněny:                                                 

energetickou léčbou (masáže provádí Mistryně Reiky),            

 

 

relaxací řízenou a volnou (uvolňující hlasová technika),

muzikoterapií (relaxační hudba)

aromaterapií (použití esenciálních - vonných olejů, které tonizují a regulují hlavní tělesné funkce, dále ty, které mají na tělo a mysl zklidňující, tišící účinek a dále ty, které povzbuzují tělo a pozdvihují ducha).

akupresurou (akupresura je akupunktura bez jehel, při níž se prsty vyvíjí tlak na body pro zmírnění bolestí a stimulace energie čchi).


Některé druhy masáží mohou být po konzultaci doplněny:

manipulativní léčbou,

křišťálovou jehlou

přístrojovou technikou TENS/EMS ( elektrická stimulace nervových drah, svalové tkáně i 

                                                            masážní účinek).